23.9.2021

https://www.investicniweb.cz/investice/strategie-analyzy-tipy/jak-neprijit-o-uspory-s-investicnimi-poradci-aneb-proc-cast-penez

Jak nepřijít o úspory s investičními poradci aneb Proč část peněz zhodnocovat (trochu) netradičně

Asi všichni investoři v posledních týdnech zaznamenali další podvod ve světě velkých peněz. Společnost Growing Way Ondřeje Janaty vylákala z více než 4 000 investorů přes 1,5 miliardy Kč. To je téměř 400 000 Kč na investora! Growing Way ale velkou část těchto peněz nikdy neinvestovala. Místo toho je použila na výplatu fiktivních zisků pro investory, kteří jí svěřili peníze dříve. Typické Ponziho schéma, v Česku známé jako letadlo.

Minimálně někteří z těchto investorů museli být podle svěřených částek zkušení. Je proto až s podivem, jak snadno naletěli. Investoři by se měli při svěřování svých finančních prostředků více zajímat o to, jak jsou jejich peníze investovány a co je za ně vlastně kupováno.

Je zvláštní, že se naprostá většina investorů ve střední Evropě vyhýbá investicím do hmatatelných předmětů, jejichž valuace není nijak ovlivnitelná, a hlavně je prověřená desítkami, někdy i stovkami let. Ano, hovoříme o alternativních investicích do sběratelských předmětů. Přitom jsou tyto předměty v zemích na západ od nás (a především v investičně nejrozvinutějším anglosaském světě) již desítky let vyhledávány nejen drobnými, ale i ostřílenými velkými investory. Umění, raritní poštovní známky a mince, stará auta, investiční alkohol, sportovní memorabilie - to vše patří mezi oblíbené předměty drobných investorů i profesionálních finančníků nejen z Wall Street.

Umění či sběratelské předměty do portfolia patří

Ptáte se proč? Protože nepodléhají žádným makroekonomickým vlivům (v dobách finančních krizí jejich hodnota zpravidla roste), jsou velmi důvěrné a diskrétní (jejich nákup, vlastnictví a prodej zpravidla nejsou nikde evidovány), mnohé z nich mají neuvěřitelnou mobilitu a samozřejmě i globální likviditu. Díky jejich konečnému množství na trhu a dlouhodobému převisu poptávky nad nabídkou jsou považovány za jedny z nejlepších uchovatelů hodnoty. V USA, na nejrozvinutějším investičním trhu světa, se v těchto předmětech "protočí" ročně miliardy dolarů. Je tedy udivující, že si toho středoevropští investoři, kteří jsou jinak velice flexibilní, ještě nevšimli.

Při koupi vzácných sběratelských předmětů se nemůže stát, že by investor o investici přišel bez vlastního zavinění. Ano, může mu shořet, může svůj předmět rozbít, ale to už je jen jeho chyba, proti které se navíc může pojistit. Vždy má však investici podloženou vlastnictvím konkrétního fyzického předmětu.

Jistě, nejedná se o investici, která generuje pravidelné příjmy jako třeba dividendové akcie. Ty ale negenerují ani mnohé jiné mainstreamové investice (drahé kovy, komodity, některé reality nebo pozemky). Přesto je neoddiskutovatelné a v anglosaském světě desítkami let prověřené, že tyto collectibles, jak se v angličtině nazývají, do investičních portfolií patří a měly by v nich být zastoupeny minimálně 5-10 %.

Alternativy táhnou i v Česku, trend bude navíc sílit

Zmiňme však také to, že se v této oblasti už i v Česku začíná blýskat na lepší časy a drobní investoři přicházejí alternativním investicím na chuť. Důkazem toho je vlaštovka na trhu s investicemi do sběratelských předmětů, Portu Gallery. Počet investorů, kteří přes platformu alespoň jednou zainvestovali, se blíží hranici dvou tisíc. To je slibné číslo. Většina předmětů, které doposud Portu Gallery nabídla k úpisu, byla přitom upsána během několika minut, ačkoli se často 
Zmiňme však také to, že se v této oblasti už i v Česku začíná blýskat na lepší časy a drobní investoři přicházejí alternativním investicím na chuť. Důkazem toho je vlaštovka na trhu s investicemi do sběratelských předmětů, Portu Gallery. Počet investorů, kteří přes platformu alespoň jednou zainvestovali, se blíží hranici dvou tisíc. To je slibné číslo. Většina předmětů, které doposud Portu Gallery nabídla k úpisu, byla přitom upsána během několika minut, ačkoli se často jednalo o předměty v hodnotě několika milionů korun. Je to sice jen zanedbatelný zlomek všech investic v Česku, přesto to ale dokazuje, že si i místní investoři začínají uvědomovat potřebu takové diverzifikace. Za účelem šíření informací v této oblasti byl letos zřízen i nezávislý web alternativniinvestice.com.


Skutečností zůstává, že většina investic do sběratelských předmětů probíhá v soukromí, bez zapojení finančních institucí. To se týká především silných investorů z řad úspěšných českých podnikatelů, bankéřů, manažerů a právníků, kteří do umění, vzácných poštovních známek, mincí a dalších collectibles investují dlouhé desítky let. Ano, někteří z nich tak činili již před rokem 1989 a dnes s radostí vyprávějí, za jak nízké ceny tehdy nakupovali. Dá se očekávat, že tento dlouhodobý trend jen tak neskončí. Sběratelů jsou celosvětově desítky milionů, ale vzácných sběratelských předmětů je omezené množství. Ohromný převis poptávky nad nabídkou je evidentní a hraje v prospěch dalšího růstu cen. Je proto jen otázkou času, kdy si toho všimnou (další) čeští investoři.

Image
Poštovní známky

Tel: +420 608 386 845

Email: radek@postovni-znamky.eu



Názory vyjádřené na tomto webu jsou výhradně názory autora s jeho soukromou kapacitou. Nikdo nesmí jednat na základě jakéhokoli stanoviska nebo informací na tomto webu bez konzultace kvalifikovaného odborného poradce. Autor nemůže přijmout žádnou odpovědnost za ztrátu způsobenou jakékoli osobě nebo právnické osobě jednající na základě, nebo odkazující se na jednání na základě četby informací na těchto webových stránkách.

Pole označené * jsou povinnné
Copyright © Radek Novak

Hledat

www.postovni-znamky.eu

  • Radek Novák
  • radek.austria@gmail.com
  • +420 608 386 845