1. 3. 2021 6:56

https://www.investicniweb.cz/investice/alternativy/postovni-znamky-jako-stabilnejsi-uchovatel-hodnoty-nez-zlato

Poštovní známky jako stabilnější uchovatel hodnoty než zlato

Mnoho investorů se v obdobích finančních krizí uchyluje ke koupi zlata. Proč ne, zlato je odjakživa považováno za jeden z mála kvalitních uchovatelů hodnoty. Velká část investorů ale zároveň zapomíná, jak výrazné jsou fluktuace ceny tohoto drahého kovu.

Kolísání ceny zlata je ovlivněno mnoha faktory. Za další jmenujme tyto:

 • měnová politika
 • inflace/deflace
 • poptávka zpracovatelů z klenotnického průmyslu
 • poptávka investorů
 • aktivita centrálních bank
 • geopolitika
 • ochota v rámci investování riskovat
 • úrokové sazby

Žádný investor nedokáže tyto faktory ovlivnit ani s jistotou předpovídat. Pokud nakoupí při vysoké ceně (například v současnosti, ačkoli investiční poradci nadále doporučují zlato nakupovat), může se stát, že pokud bude z nenadálých důvodů potřebovat rychle hotovost, na této "investici se zaručeným zhodnocením" výrazně prodělá. Vývoj ceny zlata v posledních deseti letech, což není z investorského hlediska krátká doba, takových potenciálních scénářů nabídl bezpočet.

Podívejme se na ceny zlata v delším období, řekněme 40 let. Cena kovu (očištěná o inflaci) se začátkem roku 1980 pohybovala na více než 2 100 USD za unci a tuto hranici od té doby již nikdy nepřekročila. Ovšem nastalo samozřejmě mnoho etap, během kterých cena výrazně klesla, a tak ten, kdo v té době nakoupil, mohl velice zajímavě vydělat. Jsem toho názoru, že zlato do kvalitního investičního portfolia určitě patří, je ale potřeba si uvědomit všechna rizika spojená s  ohromnou fluktuací jeho ceny.

Jedním z "bezpečných přístavů", ke kterým se investoři v dobách finančních a jiných krizí uchylují, jsou sběratelské předměty. Jejich hodnota není ovlivněna téměř žádným z výše vyjmenovaných bodů a jejich cena ve většině případů pouze roste. Do této kategorie investic patří poštovní známky, mince, bankovky, staré tisky, řády a vyznamenání, ale například i umění a předměty spojené s historií vojenství skupinově nazývané militaria.

Poštovní známky jsou nejrozšířenějším sběratelským koníčkem na světě se základnou více než 50 milionů sběratelů. Jsou ze všech sběratelských artefaktů cenově asi nejstabilnější. Poptávka po vzácných a kvalitních známkách je celosvětově hnána desítkami milionů sběratelů a je známo, že tato poptávka již od počátků filatelie v 50. letech 19. století převyšuje nabídku. Ano, převis poptávky nad nabídkou zde panuje již přes 170 let.

Nejedná se přitom jen o ty nejdražší známky. Za investiční lze požadovat i známky v hodnotě 200 nebo 300 eur, nejen ty za desítky tisíc. A takové částky si mohou dovolit prakticky všichni, kdo mají volné peníze určené k investici.

Pro příklad se podívejme na vývoj ceny americké pětidolarové známky z roku 1902. Ta se v současnosti prodává za přibližně 1 300 až 1 400 USD v kvalitě very fine. V roce 2017 se dala koupit za 700 USD a v roce 2011 za 425 USD. Je ale potřeba zdůraznit, že ceny v jednotlivých letech neskáčou nahoru a dolů, jako je tomu u zlata. Růst je poměrně stabilní již celá desetiletí. Nejstarší doklad o prodeji, který se mi podařilo dohledat, je z roku 1966, kdy se tato známka v extremely fine kvalitě prodala za 120 USD. Abychom ale porovnávali stejnou kvalitu, very fine známka by v té době stála kolem 40 USD.

Opravdu zkušení investoři, mezi něž určitě patří třeba finanční guru Bill Gross nebo miliardář Michael Dell, diverzifikují své investice do sběratelských předmětů. Vědí, že jejich cena je ovlivňována jen minimálním množstvím faktorů, je totiž hnána již po desetiletí zmíněným převisem poptávky nad nabídkou. Dokud bude existovat střední a vyšší třída, budou existovat sběratelé, kteří budou tento trend udržovat v platnosti. Takže se ze střednědobého hlediska asi nemusíme obávat výraznějšího propadu cen. Jsem přesvědčen, že ceny známek porostou, neboť globální střední třída dále roste. A to je základ ekonomické zajímavosti sběratelství.

 

Image
Poštovní známky

Tel: +420 608 386 845

Email: radek@postovni-znamky.euNázory vyjádřené na tomto webu jsou výhradně názory autora s jeho soukromou kapacitou. Nikdo nesmí jednat na základě jakéhokoli stanoviska nebo informací na tomto webu bez konzultace kvalifikovaného odborného poradce. Autor nemůže přijmout žádnou odpovědnost za ztrátu způsobenou jakékoli osobě nebo právnické osobě jednající na základě, nebo odkazující se na jednání na základě četby informací na těchto webových stránkách.

Pole označené * jsou povinnné
Copyright © Radek Novak

Hledat

www.postovni-znamky.eu

 • Radek Novák
 • radek.austria@gmail.com
 • +420 608 386 845