9.5.2020

https://www.investicniweb.cz/ekonomika-politika/veda-technologie/postovni-znamky-jako-alternativa-12-argumentu-pro-investici

Poštovní známky jako alternativa: 12 argumentů pro investici, která se vejde do peněženky

Světové finanční trhy zasáhla letos krize. Nic nového pod sluncem, tento stav se opakuje celkem často. Mnoho investorů naříká, jak výrazně spadly ceny akcií, podílových listů, ale i různých derivátů. Je vůbec něco imunní vůči krizím? Co třeba sběratelské předměty?

Ano, existují produkty, které nejenže v obdobích krizí neztrácejí, ale často dokonce získávají na hodnotě. Patří mezi ně i sběratelské předměty, tedy vzácné mince, poštovní známky, výjimečný alkohol a tak dále. Výhodou těchto produktů je, že jsou cenově velice stabilní a ve středně- až dlouhodobém horizontu generují velice zajímavé zhodnocení.

Konkrétně poštovní známky patří již po desítky let k nejvýnosnějším alternativním investicím. Podle studie Dimsona a Spaenjerse (Journal of Economics 100, 2011, strany 443-458) předčí poštovní známky jak dluhopisy, tak zlato. Podle studie Stanley Gibbons předčí výběr britských známek jak zlato, tak britské nemovitostní fondy i akciový index FTSE 100. Stále je přitom řeč o slabě namíchaném portfoliu výhradně britských známek.

Více o filatelii jako koníčku i investici

Poštovní známky přitom téměř nemají nevýhody. Investice do historických vozidel s sebou nese vysoké náklady na údržbu a skladování. Investice do vzácného vína je riziková, neboť se nejen víno, ale i láhve a etikety běžně padělají (a stejně nikdy nezjistíte, co jste vlastně koupili, dokud danou láhev neotevřete, čímž ovšem investici okamžitě znehodnotíte). U mincí je problém podobný, mnoho zlatých mincí na trhu je ve skutečnosti jen pozlacených, popřípadě jsou to slitiny. U známek se s těmito problémy nesetkáte, případně je lze se znalostí věci snadno odhalit.

Výhody investování do známek

 • Vzácných známek je velice omezený počet, někdy jde o kusy nebo na desítky kusů. Zájemců o takové známky je výrazně více. Nový modrý Mauritius již nikdy nevznikne, zatímco například zlata se ročně stále těží přes 3 000 tun.
 • Některé vzácné známky se na trhu vyskytují třeba jen jednou za jednu nebo dvě generace, v žádném případě se neobchodují každý den. A proto jejich hodnota, kdykoli se objeví na trhu, roste o desítky nebo stovky procent. Běžnější investiční známky se obchodují častěji, třeba i několikrát do roka, ale i tak díky jejich omezenému množství a vysoké poptávce neustále získávají na hodnotě, byť méně výrazně.
 • Skvělá přenositelnost. Zkuste převézt z Evropy do USA nebo zpět kilogram zlata a jeho finanční ekvivalent v poštovních známkách. Známku můžete mít v této hodnotě třeba jen jednu, strčíte ji do peněženky a letíte. Zlato asi objeví hned při odbavení na letišti.
 • Skladovatelnost. Známku můžete mít uloženou doma v šuplíku nebo zastrčenou v knize, cihlu zlata budete skladovat o něco složitěji.
 • Jste vlastníkem a majitelem fyzické komodity, nikoli jen nějakého elektronického výpisu.
 • Nejste odkázáni na schopnost či neschopnost jiných. Vzpomene si dnes ještě někdo na investiční "sázky na jistotu" typu Enronu, Worldcomu a dalších? A kde byla Nokia před 15 lety?
 • Ve srovnání s podobnými investičními produkty existuje minimum padělků. Za 180 let sbírání a investování do známek existuje ohromné množství literatury a censů, které do značné míry znemožňují prodej, a tedy i nákup padělků. Vzácné známky se navíc prodávají zásadně s atestem, kdy znalec (nebo skupina znalců), který známku ověřoval, zpravidla ručí za její pravost.
 • Díky dokumentaci i sto let staré je známo, jak má daná známka přesně vypadat. U mnoha vzácných známek existuje "rodokmen", kde je napsáno, kdo a kdy a kde a za kolik ji koupil.
 • Pokud nemáte obchodování se známkami jako hlavní výdělečnou činnost, jejich nákup a prodej nepodléhá v naprosté většině zemí žádnému zdanění.
 • Známky jsou důvěrná investice. Jejich vlastnictví není nikde registrováno, nákup a prodej může též probíhat anonymně.
 • Tržní hodnotu známek prakticky nelze zmanipulovat.
 • Likvidita je lepší, než byste čekali. Tyto sběratelské předměty jsou velice často díky převisu poptávky nad nabídkou velice rychle likvidní.

Do poštovních známek investují i takoví velikáni, jako jsou Bill Gross, Warren Buffett, Gordon Eubanks a další. Vzácné známky jsou ale vhodný produkt i pro diverzifikaci portfolií drobných investorů. Vyplatí se do nich investovat již od nižších desítek tisíc korun. Zajímavé portfolio je možné sestavit i za 50 tisíc Kč.

 

Image
Poštovní známky

Tel: +420 608 386 845

Email: radek@postovni-znamky.euNázory vyjádřené na tomto webu jsou výhradně názory autora s jeho soukromou kapacitou. Nikdo nesmí jednat na základě jakéhokoli stanoviska nebo informací na tomto webu bez konzultace kvalifikovaného odborného poradce. Autor nemůže přijmout žádnou odpovědnost za ztrátu způsobenou jakékoli osobě nebo právnické osobě jednající na základě, nebo odkazující se na jednání na základě četby informací na těchto webových stránkách.

Pole označené * jsou povinnné
Copyright © Radek Novak

Hledat

www.postovni-znamky.eu

 • Radek Novák
 • radek.austria@gmail.com
 • +420 608 386 845